Dalekozrakost, latinsky hypermetropia, je refrakční vada lidského oka, která se teoreticky projevuje zhoršeným viděním na blízko. M§ůže se projevovat i v dětském věku, je však častější u dospělých po 40. roce věku.
Dalekozrakost je taková trochu zrádná vada. Často se stává, že ji pacient má, aniž by pociťoval zhrošené vidění. Principem hypermetropie je to, že aby oko dosáhlo požadovaného vjemu, musí vyvinout větší úsilí, než oko "ideální". V podstatě si samy oči korigují zrakovou vadu. Svaly v oku se tedy více namáhají, někdy se dostanou až do křeče. Toto se děje klidně již od mladého věku, kdy jsou však svaly pružné a oko si tedy zrakovou vadu "dotáhne" bez problémů samo. Postupem času, kdy pacient stárne, však dochází k oslabení zrakového aparátu, ten uvolňuje napětí a vada se takzvaně "manifestuje". Mohou se začít dostavovat bolesti hlavy, zrakový diskomfort, zhrošené a nepohodlné vidění při únavě či za šera a v neposlední řadě může mít pacient pocit suchých a unavených očí. Pacienti mohou též pozorovat zhoršené vidění ve stresující dny nebo při dlouhé práci nebo učení. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny právě nekorigovanou refrakční vadou.
Když vadu vykorigujeme správnými dioptriemi, dosáhneme uvolnění a zklidnění zrakového aparátu, což vede k odeznění víše zmíněných potíží. V případě hypermetriopie tedy ne vždy korigujeme "horší vidění", jako spíše ulevujeme pacientovi od nepohodlí.