Co to je krátkozrakost a v čem vada spočívá?
Krátkozrakost, latinsky myopia, je jednou z nejčastějších vad zraku člověka. Projevuje se již v dětském věku a je potřeba ji co nejdříve diagnostikovat a nasadit terapii. V tomto krátkém článku si můžete přečíst základní princip této zrakové vady.
Lidské oko je evolučně vytvořeno a předurčeno k pohledu do dálky. Naši předkové byli lovci a sbrači, neustále tedy chodili krajnou a dívali se kolem sebe. Moderní člověk se usadil za stůl, vzal si před sebe knihu, počítač a telefon a přeorientoval se na pohled "do blízka".
Základním projevem krátkozrakosti je zhoršené vidění do dálky, typicky u dětí na tabuli ve škole, ale i běžně v životě a třeba při sportu.
Jako nejefektivnější terapie krátkozrakosti se stále jeví trvalé nošení správné brýlové korekce. Je opravdu dobré, aby dítě brýle sundávalo co nejméně (vyjímkou je například sport). Stejně to platí i u dospělého člověka, v jeho případě to obvykle bývá jasné, neb bez brýlí vidí opravdu špatně.
Na schematických obrázcích můete vidět rozdíl mezi okem bez zrakové vady a okem myopickým. U zdravého oka dopadají paprsky na sítnici a do místa nejostřejšího vidění, do makuly. Krátkozraké oko ale "příliš narostlo", je dlouhé, paprsky se tak pomyslně setkávájí již před sítnicí, na kterou dopadá obraz již rozmazaný. Předsazením rozptylné brýlové čočky před oko upravíme chod paprsků tak, aby dopadaly na sítnici správně, jak můžete vidět na třetím obrázku.
V budoucnu se v dalších článcích můžeme věnovat aktuálním vědeckým teoriím toho, jak vlastně tato vada vzniká a proč se nyní ve světě mluví o "epidemii krátkozrakosti".
Obrázek 1: oko bez zrakové vady
Obrázek 2: krátkozraké oko
Obrázek 3: korekce krátkozrakosti